بایگانی دسته‌ها: راهنمای پروژه

نکات مهم در ارسال کاربرگ

رابطین عزیز:

با توجه به بخشنامه ارسالی 97/9/8 برای ارسال کاربرگ جابر لطفا نکات ذیل را رعایت فرمایید:

1-فونت و قالب موارد ارسالی با فونت بخشنامه یکی باشد

2- تمامی عکس ها پشت سر هم از پایه اول تا ششم در word آورده شود و حتمااااا به پی دی اف pdf تبدیل نمایید.

پروژه جابربن حیان در سال تحصیلی 96-95

اهميت و ضرورت طرح جابربن حيان

اگر حاصل دوره تحصيلات مدرسه تنها انتقال پاره اي از مفاهيم به ذهن دانش آموزان باشد ، با فراموش شدن آن مفاهيم حاصل كليه سال هاي تحصيلي از دست مي رود .به همين دليل بايد سعي كنيم علاوه بر مفاهيم پايه راهي به دانش آموزان نشان دهيم كه خودشان بتوانند به دنبال معرفت و دانش مورد نياز خود بگردند و به يك يادگيرنده مادام العمر تبديل شوند.
انواع پروژه علمي :
1- جمع آوري نمونه همراه با طبقه بندي(مختص دانش آموزان پايه اول و دوم)
2- نمايش علمي(دستگاه يا مدل ، نمايش ، تحقيق)
3- آزمايش
4- طراحي و ساخت


براي دريافت فايل چيدمان تابلوهاي جابر بر روي لينك روبرو كليك نماييد.         چيدمان تابلوهاي جابر

براي دريافت فايل قوانين و مقررات پروژه جابر بر روي لينك روبرو كليك كنيد.      قوانين و مقررات پروژه جابر


نمونه تابلوي نمايش طبقه بندي

aks4

نمونه تابلو نمايش علمي

aks5

نمونه تابلو نمايش آزمايش

aks6

نمونه تابلو نمايش طراحي و ساخت

aks7

انتخاب موضوع برای پروژه علمی

چه بسا دانش آموزانی که تصمیم گرفته باشند در یک نمایشگاه علمی شرکت کنند اما مطمئن نیستند که کار را باید از کجا شروع کنند . اولین قدم یعنی شکل دهی یک سوال برای پروژه ، می تواند مهمترین و در عین حال سخت ترین بخش کار باشد .

subject

· نکتۀ قابل تامّل در اینجا این است که اگر این کار با موضوعات مورد علاقه شما شروع شود ، اوقاتی توأم با سرگرمی و یادگیری بیشتر خواهید داشت و با صرف وقت خود برای پروژه احساس خستگی نخواهید کرد . پس از همان ابتدا بهتر است از انتخاب موضوعاتی که مورد علاقۀ شما نیست پرهیز کنید تا پروژۀ علمی برایتان خسته کننده و ملال آور نشود .

وقتی یک موضوع کلّی را که مورد علاقۀ شماست پیدا کردید ، سؤالی را که می خواهید به آن پاسخ دهید طرح کنید . یک سؤال علمی معمولاً با کلماتی مثل : چگونه ، چه ، کِی ، چه کسی ، کدام ، چرا یا کجا شروع می شود . برای مثال اگر شما به موضوع روبات ها علاقمند هستید ، سؤال شما ممکن این باشد : ” بازوی یک روبات برای بلند کردن یک وزنه چقدر نیروی الکتریکی مصرف می کند ؟ ”

برای پروژه های آزمایش دقت کنید که آیا می توانید یک ” آزمایش کنترل شده ” برای یافتن جواب سوالتان طراحی کنید؟ دریک آزمایش کنترل شده، فقط باید یک عامل ( متغیر ) را تغییر دهید ، و عوامل دیگر را که ممکن است روی آزمایش شما تاثیر بگذارند کنترل کنید ، تا آنها دخالتی نداشته باشند ؟ اگر نمی توانید یک آزمایش کنترل شده طراحی کنید ، پس باید سؤالتان را تغییر دهید .

سؤال پروژۀ علمی شما باید شامل عوامل یا خصوصیاتی باشد که بتوانید به آسانی با یک کمیت عددی آنها را بسنجید . یا عوامل و خصوصیاتی که به آسانی فابل شناسایی باشند ، مثل رنگ ها .

لیست پروژه های غیر مجاز را بررسی کنید و اگر موضوع شما به بعضی از موارد این لیست نزدیک است ، بهتر این است که موضوع دیگری را انتخاب کنید تا اطمینان شما از دستیابی به موفقیت در نمایشگاه پروژه های علمی بیشتر شود .

سه گام برای شکل دهی سوال پروژه آزمایش :

1- یک موضوع را که به آن علاقمند هستید در نظر بگیرید :

برای مثال :

مردم

حیوانات

گیاهان

سنگ ها

فضا

آب و هوا

الکتریسیته

2- مطمئناً شما می توانید از هر کدام از این موضوعات ده ها پروژه طراحی کنید . حالا سعی کنید روی یک جنبۀ خاص از موضوع مورد نظرتان تمرکز کنید و سعی کنید یک سوال در بارۀ آن مطرح کنید . سوالات علمی معمولاً با این کلمات شروع می شوند : چگونه ، چه ، کِی ، چه کسی ، کدام ، چرا یا کجا .

برای مثال

مردم : چه عواملی بر سلیقه افراد در انتخاب تفریحات موثر است؟

حیوانات : چگونه می توان یک حیوان سیرک را به بهترین شکل تربیت کرد ؟

گیاهان : چگونه می توان از گیاهان به شکل بهتری در مقابل آفات محافظت کرد ؟

سنگ ها : رنگ های مختلف موجود در سنگ ها چه معنی خاصی دارند ؟

فضا : در آسمان شب چه یافت می شود ؟

آب و هوا : آب و هوا چگونه تغییر می کند ؟

الکتریسیته : یک باتری چگونه الکتریسیته تولید می کند ؟

3- تا اینجا خیلی به موضوع نزدیکتر شده ایم ، حالا روی همان ایده کار کنید اما خیلی جزئی تر و دقیق تر .

واقعاً دوست دارید چه چیزی را بسنجید یا نشان دهید ؟ به این فکر کنید که شما چه اطلاعات خاص و دقیقی را می توانید راجع به این ایده کشف کنید . در علم اطلاعاتی با اهمیت شمرده می شوند که دقیق و جزئی باشند .

مردم:آیا افراد راست دست و چپ دست به یک اندازه موسیقی ، سینما و باغ وحش را دوست دارند ؟

حیوانات : آیا مدت زمان دوره ی تربیت یک حیوان تفاوتی در تربیت نهایی او دارد ؟

گیاهان : آیا کشت همزمان لوبیا با یک گیاه دیگر می تواند لوبیا را از آفت سوسک محافظت کند ؟

سنگ ها : چگونه می توان وجود مواد معدنی خاص را در یک سنگ تعیین و نمایان ساخت ؟

فضا : تعداد شهاب سنگ ها در شب های مختلف چه نوساناتی دارد ؟

آب و هوا : آیا از تغییرات ابرها در آسمان می توان مه گرفتگی را پیش بینی کرد ؟

الکتریسیته : آیا یک باتری کهنه دوباره کار می کند ؟

طبیعت و دنیای پیرامون یک لیست بزرگ از موضوعات در اختیارتان قرار داده است ! فقط کافی است فکر خودتان را به کار بیندازید و یکی را انتخاب کنید … . اگرهم بخواهید می توانید برای پیدا کردن پروژه مورد علاقه خود از لیست پروژهای این کتاب استفاده نمایید . این لیست مجموعه وسیعی از ایده ها را در اختیار شما قرار می دهد که بعضی از آنها در حد یک دانش آموز دبیرستانی و حتی یک دانشجو است پس دقت کنید پروژه ای را انتخاب کنید که متناسب با توان و پایه تحصیلی دانش آموزتان باشد و نباید دانش آموزان را وادار به انتخاب و انجام پروژه هایی کنید که خارج از توان آنهاست .

تذکر : پروژه های نمایش ، تحقیق و مدل از نظر ماهیتی شباهت زیادی به هم دارند و به آسانی به هم تبدیل می شوند لذا مرزهای این سه نوع پروژه بسیار به هم نزدیک است و ممکن است گاهی در تشخیص نوع آنها دچار مشکل شویم . در اینگونه موارد به هر نتیجه ای که رسیدید آن را ملاک عمل قرار داده و کار را ادامه دهید تا این موضوع لطمه ای به روند اجرای پروژه وارد نکند .